Tag: groceries

Online Groceries?

So there has been a recent boom with discussions on online retailors for groceries. While this seems like a great idea, I also have my hesitations. Call me Type A or whatever, but I like to be able to touch, smell, and sometimes squeeze my produce to make sure it is ripe but not too ripe. So the idea of having someone else do that for me??? Okay, yeah, I’m type A.

I wanted to take a quick look at some of the non-produce items between two online retailors as I begin to dip my toe into the ever growing pool. You all know that one of my favorite online stores is none other than Amazon so I wanted to see what it’s competition was doing to stay competitive (wow, be jealous of those English skills). I am a member of Thrive Market, which I was able to get for free due to being a student (graduate students count too). While I do shop at Thrive, I was questioning some of the prices and if it was really saving time and/or money. I wanted to compare the exact same item so it was even, but if I couldn’t get that, I labeled below the closest substitute.

Disclaimer: This is NOT a sponsored post and I am not in any way affiliated with Thrive Market other than having been a customer on my own journey to healthier food selections.

So without further delay… Thrive Market versus Amazon. Ready?

Primal Kitchen Avocado Oil Mayo – 12 oz jar
Thrive Market – $7.45
Amazon – $14.28

Calbee Non-GMO Lightly Salted Snapea Crisps Snacks
Thrive Market – $1.45 (3.3 oz bag)
Amazon – $17.99 (6 x 3.3 oz = $2.99/bag)

Mavuno Harvest Organic Dried Jackfruit
Thrive Market – $6.95 (6 oz bag)
Amazon – $26.45 (6 x 2.0 oz = $13.23/bag)

Lundberg Farms Rice Chips – Fiesta Lime
Thrive Market – $2.45 (6 oz bag)
Amazon – $26.62 (24 x 1.5 oz = ~$4.44/bag)

KETTLE & FIRE GRASS-FED BEEF BONE BROTH
Thrive Market – $8.95 (17.6 oz package)
Amazon – $15.95 (17.6 oz package)

ANNIE’S HOMEGROWN ORGANIC MACARONI AND CHEESE
Thrive Market – $2.25 (6 oz box)
Amazon – $36.34 (12 x 6 oz = ~$3.03/box)

Now keep in mind that Amazon’s prices do change frequently AND they offer 2-day shipping to Prime members so that is important to keep in mind. Also, Amazon is well known for their price-matching should the item you bought change in price within a couple of days. On the other hand, Thrive does offer free shipping and sample products (sometimes full size) over a minimum purchase – usually $49 or more. Thrive usually ships within 2 days and ensures their products are well secured/packed (wrapped with bubble wrap, include an ice pack, etc.).

Thrive Market DOES offer a free 30-day trial period and a free grocery item (mine was a jar of coconut oil).

End result? In this case, Thrive Market is the winner. I have purchased items from them previously and have been very happy with their selection, delivery, and packaging. The key to detail far surpasses other online retailers I have worked with in the past.

However, more of than not, Amazon is usually ahead with the pricing and selection – plus you can also grab that iPhone stand or new pop socket with your order from Amazon. Plus with Amazon’s enhanced Amazon Fresh program, Prime members can get groceries delivered within hours for free as long as you live in an Amazon Fresh area.

So inquiring minds want to know… Have you tried Thrive Market or Amazon Fresh? Do you shop for your groceries online? Have you tried pre-ordering and curbside pick-up?

Advertisements
Advertisements

Cooking with SunBasket

So to date, I have written about my experience to date with HomeChef, who I recently found out was hyped about by none other than Hillary Duff. I actually have a few updates since my last post from a couple of weeks ago (you can read it here), but this post is about a whole new company that I recently learned, researched, and took the plunge with! If you couldn’t tell already by the title, the company I am referring to is SunBasket.

First off, SunBasket is like HomeChef in that it is a cook-at-home meal delivery service. The ease in picking my dinners was great – they both even have apps for iOS and Android so you can make changes on the go. So what I want to do is a comparison of the two, with the caveat that I have not yet received my first order from SunBasket.

Let’s take a look at the next two weeks of recipes (this week I am doing HomeChef and next week SunBasket to test it out):

HomeChef (week of 9-16)
Hot jalapeño jelly-glazed salmon with crispy onion asparagus
Crispy salt and pepper shrimp with red bell pepper
Chicken Kiev with parsley-garlic butter and green beans
Greek Chicken & couscous with cucumber and feta
Cotija-crusted pork chop with Spanish rice

SunBasket (week of 9-23)
Spicy Greek shrimp with tomatoes, feta, and orzo
Korean chicken japchae with glass noodles and vegetables
Fettuccine Bolognese with garlic-sauteed baby broccoli
Mediterranean lemon chicken
Palermo steaks with warm fennel and tomato salad

Right off the bat, the menu selection from SunBasket is more cultural than HomeChef though I see HomeChef trying to make some bold choices!

Next, let’s compare prices, excluding any promotions:
HomeChef – $99.50 for 5 meals, 2 servings ($9.95 per serving)
SunBasket – $79.90 for 5 meals, 2 servings ($7.99 per serving)

So there is a cost-saving for SunBasket over HomeChef on a weekly basis. Now SunBasket’s prices do increase if you order fewer meals per week ($9.99 per serving when you order 2 meals; $8.99 per serving when ordering 3 meals). However, for the sake of not having to worry about meals during the workweek AND comparing evenly, we are doing 5 meals per week.

How about add-ons? What are add-ons, you ask? Well, let’s say you want to have some lunch meals or snacks OR you really liked the sauce you got in one of the meals and want to order more…
HomeChef add-ons vary week to week, but usually, consist of 2 salads, smoothies and protein packs (like extra meat or chicken).
SunBasket add-ons seem to be more plentiful. They actually break down their orders into Dinners, Breakfast, Lunch, Snacks, Proteins, and Pantry. Under breakfast, there are 5 options for egg bites, yogurt, oatmeal, granola, bread and spreads, juices, and coffee/tea. Under lunch, they have salads, soups, noodle bowls, and flatbreads. Snacks consist of dips, snackable veggies, nuts, crackers, sweets, jerky, and bars (think fig bars). The protein section is fairly self-explanatory but you can buy extra meats, chickens, fish, or vegetarian options! For the pantry, you can buy fresh kinds of pasta, sauces, oils, soups, large flatbreads, and coffees.

What a difference! I mean, I don’t see myself needing to buy a salad BUT it seems like I can really do my grocery shopping through SunBasket if I plan ahead.

Now, what about quality? SunBasket’s main selling point, especially to someone that isn’t subscribed, is that they are an organic company which means you can eat clean and organic – great for my Paleo friends! You can also customize your menu more so than with HomeChef. You can select a plan if you are paleo, vegan, vegetarian, gluten-free…or you can mix it up. With HomeChef, their ingredients are fresh but it is not are not always organic – I don’t always run to organic so it doesn’t quite bother me very much.

Overall I am waiting to see what next week’s box looks like as it’ll be my first with SunBasket! This may be a game-changer OR I will bounce back and forth depending on the meal selections. Either way, I have to say that these are some great options to try in order to save money, time, and the stress of having to cook something new every night!

So inquiring minds want to know… Have you tried any cook-at-home meal delivery companies? Are you interested in an unboxing of SunBasket’s delivery? Are you interested in signing up for one of the two mentioned above?

A New Take on Groceries

When talking about our home budgeting needs, the one area that always gives us some pause is the “groceries” line item. We have been saving money when it comes to our no spend weeks and our pantry challenges (which is using only what you have in the house for food) which we usually combined! In fact, this past weekend is the first in a month where our fridge is back at capacity!

We are eating healthy, cooking more, and enjoying the time together without interruptions. And yet we are still spending more than we really need to for a household of 2 (humans and 2 pooches).

So we are going to try a little something new and I am bringing you along for the journey! We are taking a new look on groceries and trying HomeChef!

So what is HomeChef? It is a meal delivery service that allows you to customize your meals on your dietary needs (say vegetarian, gluten free, and so on) BUT you are actually the chef. So that means that all the ingredients, including the “dash of pepper” or “sprinkle of salt” is included, along with the main ingredients and the recipe guide. Then you cook the meal. So, if you’re like me and you don’t use much salt in your meals, you can customize your dinner. The best part is that they provide the ingredients per the number of people and the recipe -nothing more. So there is less waste and no science experiments growing in the back of the fridge (c’mon…I know I’m not alone on this one).

Now you are reading this and thinking, didn’t you just say you are being frugal and not spending money? How does that align with ordering meals delivered to your door every week? Well thanks for asking!

We were lucky enough to get a promotion for our first box (slated to arrive Tuesday the 27th and I’ll bring you along for the ride) which only came out to $57.50 for 5 days worth of meals for 2 people. Now I’m not a mathematician by trade but… $57.50 divided by 5 days means that we are eating dinner for $11.50. And if you divide that by 2 … $5.75 per person, per meal, Monday through Friday. Honestly, I’ve spent more at Starbucks on one coffee that I finish in 5 minutes (don’t challenge me on that…I’m a coffee addict and proud).

But lets say we did not get a promotion to try out. The normal box of meals that we are trying is for 5 days and 2 people which equates to an average of $99 (some prices vary depending on the recipes you choose – like scallops would cost more than chicken). That still is only $19.80 per day or $9.90 per person.

That all means that in a month, we will be spending under $400 for varying meals on the most hectic nights of the week!

Now if we just supplement that with fresh, in season, produce from our farmer’s markets like fruit and some vegetables for our smoothies and weekend meals, then we can stay under $500 a month. And that means a monthly savings of over $100 for us! What?! I told you we like to eat! Plus we need to look at the bottom line which includes time spent looking at flyers, comparing prices, and actually going to the stores. And speaking of going to the stores, lets not forget gas!

So now you’re asking me what type of food are we looking at because you know I love to cook and won’t eat just anything… Since I won’t receive my first box till next week, I can only share what my menu is slated to be in no particular order:

Meal 1: Steak with Sauce Robert and spinach scalloped potatoes
Meal 2: Salmon with Dill Crema and green beans amandine
Meal 3: Jalapeño Popper Burgers with chipotle mayo and fries
Meal 4: Umami Miso-Mushroom-Cream Gemelli Pasta with Parmesan & green onions
Meal 5: Chipotle Refried Lentil Flautas with queso fresco & sour cream

I am very interested to see how these are packaged because with the 100+ degree weather we have been having, I don’t want my food to spoil before we get to cook it and eat it!

So tune in this upcoming Tuesday (8/27) as we uncover the world of meal deliveries you have to cook yourself! You may even want to follow me on IG where I’ll do some reviews live!