Tag: groceryshopping

Online Groceries?

So there has been a recent boom with discussions on online retailors for groceries. While this seems like a great idea, I also have my hesitations. Call me Type A or whatever, but I like to be able to touch, smell, and sometimes squeeze my produce to make sure it is ripe but not too ripe. So the idea of having someone else do that for me??? Okay, yeah, I’m type A.

I wanted to take a quick look at some of the non-produce items between two online retailors as I begin to dip my toe into the ever growing pool. You all know that one of my favorite online stores is none other than Amazon so I wanted to see what it’s competition was doing to stay competitive (wow, be jealous of those English skills). I am a member of Thrive Market, which I was able to get for free due to being a student (graduate students count too). While I do shop at Thrive, I was questioning some of the prices and if it was really saving time and/or money. I wanted to compare the exact same item so it was even, but if I couldn’t get that, I labeled below the closest substitute.

Disclaimer: This is NOT a sponsored post and I am not in any way affiliated with Thrive Market other than having been a customer on my own journey to healthier food selections.

So without further delay… Thrive Market versus Amazon. Ready?

Primal Kitchen Avocado Oil Mayo – 12 oz jar
Thrive Market – $7.45
Amazon – $14.28

Calbee Non-GMO Lightly Salted Snapea Crisps Snacks
Thrive Market – $1.45 (3.3 oz bag)
Amazon – $17.99 (6 x 3.3 oz = $2.99/bag)

Mavuno Harvest Organic Dried Jackfruit
Thrive Market – $6.95 (6 oz bag)
Amazon – $26.45 (6 x 2.0 oz = $13.23/bag)

Lundberg Farms Rice Chips – Fiesta Lime
Thrive Market – $2.45 (6 oz bag)
Amazon – $26.62 (24 x 1.5 oz = ~$4.44/bag)

KETTLE & FIRE GRASS-FED BEEF BONE BROTH
Thrive Market – $8.95 (17.6 oz package)
Amazon – $15.95 (17.6 oz package)

ANNIE’S HOMEGROWN ORGANIC MACARONI AND CHEESE
Thrive Market – $2.25 (6 oz box)
Amazon – $36.34 (12 x 6 oz = ~$3.03/box)

Now keep in mind that Amazon’s prices do change frequently AND they offer 2-day shipping to Prime members so that is important to keep in mind. Also, Amazon is well known for their price-matching should the item you bought change in price within a couple of days. On the other hand, Thrive does offer free shipping and sample products (sometimes full size) over a minimum purchase – usually $49 or more. Thrive usually ships within 2 days and ensures their products are well secured/packed (wrapped with bubble wrap, include an ice pack, etc.).

Thrive Market DOES offer a free 30-day trial period and a free grocery item (mine was a jar of coconut oil).

End result? In this case, Thrive Market is the winner. I have purchased items from them previously and have been very happy with their selection, delivery, and packaging. The key to detail far surpasses other online retailers I have worked with in the past.

However, more of than not, Amazon is usually ahead with the pricing and selection – plus you can also grab that iPhone stand or new pop socket with your order from Amazon. Plus with Amazon’s enhanced Amazon Fresh program, Prime members can get groceries delivered within hours for free as long as you live in an Amazon Fresh area.

So inquiring minds want to know… Have you tried Thrive Market or Amazon Fresh? Do you shop for your groceries online? Have you tried pre-ordering and curbside pick-up?

Advertisements
Advertisements

A New Take on Groceries

When talking about our home budgeting needs, the one area that always gives us some pause is the “groceries” line item. We have been saving money when it comes to our no spend weeks and our pantry challenges (which is using only what you have in the house for food) which we usually combined! In fact, this past weekend is the first in a month where our fridge is back at capacity!

We are eating healthy, cooking more, and enjoying the time together without interruptions. And yet we are still spending more than we really need to for a household of 2 (humans and 2 pooches).

So we are going to try a little something new and I am bringing you along for the journey! We are taking a new look on groceries and trying HomeChef!

So what is HomeChef? It is a meal delivery service that allows you to customize your meals on your dietary needs (say vegetarian, gluten free, and so on) BUT you are actually the chef. So that means that all the ingredients, including the “dash of pepper” or “sprinkle of salt” is included, along with the main ingredients and the recipe guide. Then you cook the meal. So, if you’re like me and you don’t use much salt in your meals, you can customize your dinner. The best part is that they provide the ingredients per the number of people and the recipe -nothing more. So there is less waste and no science experiments growing in the back of the fridge (c’mon…I know I’m not alone on this one).

Now you are reading this and thinking, didn’t you just say you are being frugal and not spending money? How does that align with ordering meals delivered to your door every week? Well thanks for asking!

We were lucky enough to get a promotion for our first box (slated to arrive Tuesday the 27th and I’ll bring you along for the ride) which only came out to $57.50 for 5 days worth of meals for 2 people. Now I’m not a mathematician by trade but… $57.50 divided by 5 days means that we are eating dinner for $11.50. And if you divide that by 2 … $5.75 per person, per meal, Monday through Friday. Honestly, I’ve spent more at Starbucks on one coffee that I finish in 5 minutes (don’t challenge me on that…I’m a coffee addict and proud).

But lets say we did not get a promotion to try out. The normal box of meals that we are trying is for 5 days and 2 people which equates to an average of $99 (some prices vary depending on the recipes you choose – like scallops would cost more than chicken). That still is only $19.80 per day or $9.90 per person.

That all means that in a month, we will be spending under $400 for varying meals on the most hectic nights of the week!

Now if we just supplement that with fresh, in season, produce from our farmer’s markets like fruit and some vegetables for our smoothies and weekend meals, then we can stay under $500 a month. And that means a monthly savings of over $100 for us! What?! I told you we like to eat! Plus we need to look at the bottom line which includes time spent looking at flyers, comparing prices, and actually going to the stores. And speaking of going to the stores, lets not forget gas!

So now you’re asking me what type of food are we looking at because you know I love to cook and won’t eat just anything… Since I won’t receive my first box till next week, I can only share what my menu is slated to be in no particular order:

Meal 1: Steak with Sauce Robert and spinach scalloped potatoes
Meal 2: Salmon with Dill Crema and green beans amandine
Meal 3: Jalapeño Popper Burgers with chipotle mayo and fries
Meal 4: Umami Miso-Mushroom-Cream Gemelli Pasta with Parmesan & green onions
Meal 5: Chipotle Refried Lentil Flautas with queso fresco & sour cream

I am very interested to see how these are packaged because with the 100+ degree weather we have been having, I don’t want my food to spoil before we get to cook it and eat it!

So tune in this upcoming Tuesday (8/27) as we uncover the world of meal deliveries you have to cook yourself! You may even want to follow me on IG where I’ll do some reviews live!

Amazon Favorites – May

Halfway through the month and I’m just posting about May’s favorites! Well…at least it is better than last month…

As always, I will link the item I am speaking about, or at least the closet item to it!

Disclaimer: The photos used are stock from Amazon. The links provided are monetized. I would receive a percentage if you purchased through my affiliate link. Please note that the price does not change from mainstream Amazon.

I have to start off with an amazing new addition to my curly regimen! When I got my hair cut recently at Maggie’s Salon in Davie, Florida, my stylist Chanel was using something similar and with some trips coming up soon, I knew I had to try this. For only $14.99, this collapsible diffuser helps me get my hair dried faster than air drying or with the DevaCurl hand diffuser (which is amazing for roots). Click here to order one for yourself!

If you know me, for the past couple of years I have used a wallet case for my iPhone. I loved the fact that I didn’t have to bring a purse with me but could go with just my phone. Yet I finally reverted back and broke out the purse, so I needed a new case. Cue in this gem. For only $13.99, this case has protected my phone and is so thin, you barely realize it is on! Even my husband got one!

In order to sleep soundly at night, I need two things – 1) a cold room but warm bed and 2) lavender. This plug in is amazing! The Mediterranean lavender is not as sweet as the regular scent but provides almost a musk like concoction. And for $12.97 for a one-time purchase, why have you not yet tried it? You will really enjoy this scent combo! Click here to try it.

Are you spending your money on organic produce when you grocery shop? Do you hate the amount of plastic you end up throwing away when you put all your items away? We really are becoming more conscientious of our produce and of the items we put into our body so when I thought about how much money I spent on organic items but then stuffed it into a plastic bag with chemicals and coloring, I realized how I was flushing my money down the toilet. I bought these and my goodness they are great and a LOT larger than you would expect. There is no extra charge and each comes with a tare tag so the cashier can balance out for the correct produce weight (no up-charge)! These can be washed too so I’m not afraid to use it for potatoes or other items! I definitely recommend purchasing at least one set for $13.99 (currently with a 5% discount coupon)!

Have you ever walked out of the house and realized you forgot a bunch of items or forgot what it was you needed to buy at the store even though you knew you weren’t going to forget? With a lot of chaos going on right now, I needed that little extra reminder and as much as I like technology, I prefer writing it down – trust me that it really works better for memory that way! I bought this for my front door which is metal so that I, or my husband, can leave little reminder notes. It has helped a lot especially when it comes to groceries that need to be picked up that day for a special recipe. It was only $13.99 and came with the pen set which does not leave behind residue. You can purchase one too for the fridge, locker, or front door!

This is my new beauty secret! For months I have gone back and forth, debating if I was going to get this, but after having a cryofacial and realizing my skin has been a little dramatic lately, I wanted to introduce something new. This quartz roller is lightweight but firm which also helps press in my oils to seep into my skin better. I use the stone (Guasha scraping tool) for nights and the roller (which I keep in the freezer) for mornings. The instant depuffing is great while helping promote collagen production! Bonus was the mask brush so there is less waste every time I get to sneak in a little me-time. For $17.99, it is one of the best I have found on Amazon for its price and effectiveness. I highly recommend at least trying the roller! You can click here to take a look!

So what have you tried lately or splurged on? Any questions about the items above? Want to see the roller in action? Comment below!