Tag: organic

Cooking with SunBasket

So to date, I have written about my experience to date with HomeChef, who I recently found out was hyped about by none other than Hillary Duff. I actually have a few updates since my last post from a couple of weeks ago (you can read it here), but this post is about a whole new company that I recently learned, researched, and took the plunge with! If you couldn’t tell already by the title, the company I am referring to is SunBasket.

First off, SunBasket is like HomeChef in that it is a cook-at-home meal delivery service. The ease in picking my dinners was great – they both even have apps for iOS and Android so you can make changes on the go. So what I want to do is a comparison of the two, with the caveat that I have not yet received my first order from SunBasket.

Let’s take a look at the next two weeks of recipes (this week I am doing HomeChef and next week SunBasket to test it out):

HomeChef (week of 9-16)
Hot jalapeƱo jelly-glazed salmon with crispy onion asparagus
Crispy salt and pepper shrimp with red bell pepper
Chicken Kiev with parsley-garlic butter and green beans
Greek Chicken & couscous with cucumber and feta
Cotija-crusted pork chop with Spanish rice

SunBasket (week of 9-23)
Spicy Greek shrimp with tomatoes, feta, and orzo
Korean chicken japchae with glass noodles and vegetables
Fettuccine Bolognese with garlic-sauteed baby broccoli
Mediterranean lemon chicken
Palermo steaks with warm fennel and tomato salad

Right off the bat, the menu selection from SunBasket is more cultural than HomeChef though I see HomeChef trying to make some bold choices!

Next, let’s compare prices, excluding any promotions:
HomeChef – $99.50 for 5 meals, 2 servings ($9.95 per serving)
SunBasket – $79.90 for 5 meals, 2 servings ($7.99 per serving)

So there is a cost-saving for SunBasket over HomeChef on a weekly basis. Now SunBasket’s prices do increase if you order fewer meals per week ($9.99 per serving when you order 2 meals; $8.99 per serving when ordering 3 meals). However, for the sake of not having to worry about meals during the workweek AND comparing evenly, we are doing 5 meals per week.

How about add-ons? What are add-ons, you ask? Well, let’s say you want to have some lunch meals or snacks OR you really liked the sauce you got in one of the meals and want to order more…
HomeChef add-ons vary week to week, but usually, consist of 2 salads, smoothies and protein packs (like extra meat or chicken).
SunBasket add-ons seem to be more plentiful. They actually break down their orders into Dinners, Breakfast, Lunch, Snacks, Proteins, and Pantry. Under breakfast, there are 5 options for egg bites, yogurt, oatmeal, granola, bread and spreads, juices, and coffee/tea. Under lunch, they have salads, soups, noodle bowls, and flatbreads. Snacks consist of dips, snackable veggies, nuts, crackers, sweets, jerky, and bars (think fig bars). The protein section is fairly self-explanatory but you can buy extra meats, chickens, fish, or vegetarian options! For the pantry, you can buy fresh kinds of pasta, sauces, oils, soups, large flatbreads, and coffees.

What a difference! I mean, I don’t see myself needing to buy a salad BUT it seems like I can really do my grocery shopping through SunBasket if I plan ahead.

Now, what about quality? SunBasket’s main selling point, especially to someone that isn’t subscribed, is that they are an organic company which means you can eat clean and organic – great for my Paleo friends! You can also customize your menu more so than with HomeChef. You can select a plan if you are paleo, vegan, vegetarian, gluten-free…or you can mix it up. With HomeChef, their ingredients are fresh but it is not are not always organic – I don’t always run to organic so it doesn’t quite bother me very much.

Overall I am waiting to see what next week’s box looks like as it’ll be my first with SunBasket! This may be a game-changer OR I will bounce back and forth depending on the meal selections. Either way, I have to say that these are some great options to try in order to save money, time, and the stress of having to cook something new every night!

So inquiring minds want to know… Have you tried any cook-at-home meal delivery companies? Are you interested in an unboxing of SunBasket’s delivery? Are you interested in signing up for one of the two mentioned above?

Advertisements
Advertisements

Amazon Favorites – May

Halfway through the month and I’m just posting about May’s favorites! Well…at least it is better than last month…

As always, I will link the item I am speaking about, or at least the closet item to it!

Disclaimer: The photos used are stock from Amazon. The links provided are monetized. I would receive a percentage if you purchased through my affiliate link. Please note that the price does not change from mainstream Amazon.

I have to start off with an amazing new addition to my curly regimen! When I got my hair cut recently at Maggie’s Salon in Davie, Florida, my stylist Chanel was using something similar and with some trips coming up soon, I knew I had to try this. For only $14.99, this collapsible diffuser helps me get my hair dried faster than air drying or with the DevaCurl hand diffuser (which is amazing for roots). Click here to order one for yourself!

If you know me, for the past couple of years I have used a wallet case for my iPhone. I loved the fact that I didn’t have to bring a purse with me but could go with just my phone. Yet I finally reverted back and broke out the purse, so I needed a new case. Cue in this gem. For only $13.99, this case has protected my phone and is so thin, you barely realize it is on! Even my husband got one!

In order to sleep soundly at night, I need two things – 1) a cold room but warm bed and 2) lavender. This plug in is amazing! The Mediterranean lavender is not as sweet as the regular scent but provides almost a musk like concoction. And for $12.97 for a one-time purchase, why have you not yet tried it? You will really enjoy this scent combo! Click here to try it.

Are you spending your money on organic produce when you grocery shop? Do you hate the amount of plastic you end up throwing away when you put all your items away? We really are becoming more conscientious of our produce and of the items we put into our body so when I thought about how much money I spent on organic items but then stuffed it into a plastic bag with chemicals and coloring, I realized how I was flushing my money down the toilet. I bought these and my goodness they are great and a LOT larger than you would expect. There is no extra charge and each comes with a tare tag so the cashier can balance out for the correct produce weight (no up-charge)! These can be washed too so I’m not afraid to use it for potatoes or other items! I definitely recommend purchasing at least one set for $13.99 (currently with a 5% discount coupon)!

Have you ever walked out of the house and realized you forgot a bunch of items or forgot what it was you needed to buy at the store even though you knew you weren’t going to forget? With a lot of chaos going on right now, I needed that little extra reminder and as much as I like technology, I prefer writing it down – trust me that it really works better for memory that way! I bought this for my front door which is metal so that I, or my husband, can leave little reminder notes. It has helped a lot especially when it comes to groceries that need to be picked up that day for a special recipe. It was only $13.99 and came with the pen set which does not leave behind residue. You can purchase one too for the fridge, locker, or front door!

This is my new beauty secret! For months I have gone back and forth, debating if I was going to get this, but after having a cryofacial and realizing my skin has been a little dramatic lately, I wanted to introduce something new. This quartz roller is lightweight but firm which also helps press in my oils to seep into my skin better. I use the stone (Guasha scraping tool) for nights and the roller (which I keep in the freezer) for mornings. The instant depuffing is great while helping promote collagen production! Bonus was the mask brush so there is less waste every time I get to sneak in a little me-time. For $17.99, it is one of the best I have found on Amazon for its price and effectiveness. I highly recommend at least trying the roller! You can click here to take a look!

So what have you tried lately or splurged on? Any questions about the items above? Want to see the roller in action? Comment below!